Kučar je osameli hrib z dvema vrhoma nad reko Kolpo, ki ima posebno mesto ne le v zgodovini Bele krajine, temveč tudi v zgodovini širšega prostora današnje Slovenije. Z nadmorsko višino 222 m in bližino reke Kolpe, ki je v tem delu toka že plovna tudi za večje rečne čolne, predstavlja Kučar pomembno strateško točko, ki je omogočala nadzor nad rečnim prometom in bližnjo primerno obdelovalno površino.
Pozna bronasta doba
Najzgodnejša naselbina na Kučarju je bila postavljena leta 1200 – 800 pr. n. št. in se je skozi starejšo železno dobo (800-300 pr. n. št.) razvila v značilno višinsko utrjeno naselbino. Zavarovana je bila z obzidjem s temelji suhe kamnite gradnje z leseno nadgradnjo, njeno jedro pa so tvorila bivališča iz lesenih obdelanih brun pomazanih z glino in apnom, kritih s suho slamo.
Železna doba
Za časa mlajše železne dobe (300 – 35 pr. n. št.) je prišlo do spremembe vodilnih političnih rodov na Kučarju. Stara pokopališča severno od naselbine so bila opuščena in nastalo je novo pokopališče na severozahodnem vznožju hriba, kjer se je pokopavalo v ravninskih žganih grobih. V enem od teh grobov je bil odkrit bogat usnjen pas z bronasto pločevino h kateremu je bil dodan izjemno redek zlatnik keltskega plemena Boi, ki spada v čas okoli leta 300 pr. n. št.
Zdi se, da je v 4. stoletju pr. n. št. Kučar prišel pod nadoblast poprej sosednjega močnega plemena Japodi (Iapodes), katerega ozemlje se je raztezalo daleč, vse do reke Une v Bosni. Pod japodsko nadoblastjo je Kučar postal skrajna severnozahodna točka japodskega ozemlja, ki je mejila na ozemlje keltskih Latobikov (Latobici) z manjšim središčem nad današnjo Metliko in jedrom ozemlja na Dolenjskem. Kot del čezkapelskih Japodov je Kučar ostal izven rimske oblasti vse do zaključka 1. stoletja pr. n. št. Oktavijan, poznejši rimski cesar Avgust, je Japode vojaško podredil leta 35 pr. n. št., s čimer je bilo tudi ozemlje današnje Bele krajine podvrženo rimski oblasti. Pod rimsko vojaško upravo v prvih desetletjih 1. stoletja n. št. je bil Kučar, tedaj že več kot tisoč let stara naselbina, opuščen.
Nova, antična ravninska naselbina, je zrasla na območju današnje vasi Otok, le nekaj kilometrov vzhodno od Kučarja. Naselbina v vasi Otok je v ožjem prostoru nasledila naselbino na Kučarju in v obdobju antike (1-4. stol. n. št.) obveljala za središče tega dela Bele krajine na katerega so se navezovale tudi manjše vasi v neposredni bližini. Nedaleč stran se je raztezala večja cesarska posest, ki jo je upravljal vilicus, upravitelj cesarskih posesti, katerega prihodki so spadali pod cesarsko hišo.
Klasična antika
Ponovna poselitev hriba Kučar je sledila v politično nestabilnem času pozne antike. Za časa 5. stoletja n. št. se je prebivalstvo iz Otoka in bližnjih vasi umaknilo na hrib in tamkaj uredilo naselbino, poselili pa so tudi samo vznožje hriba. Tako je nastala poznoantična naselbina na Kučarju katere osrednji del je bilo obzidano zgodnjekrščansko središče z dvema cerkvama, zidanim bivališčem z gretjem (hipokavst) in krstilnico na severnem, višjem od dveh vrhov Kučarja.
Poznoantično prebivalstvo tega ozemlja je bilo krščansko, in obstoj dveh cerkva na hribu govori, da je bila ta skupnost velika, zajela tudi več bližnjih vasi, na Kučarju pa je najverjetneje bival tudi visoki predstavnik zgodnjekrščanske cerkve. Omenja se celo možnost, da je na Kučarju bival škof, kar bi to naselbino spreminjalo v civitas, poznoantično mesto s škofovskim središčem. Cerkveno središče na severnem vrhu Kučarja je varovalo obzidje s stolpi, ki priča, da je bila naselbina ogrožena. Zaradi neznanih razlogov je bila poznoantična naselbina skupaj z zgodnjekrščanskim središčem zapuščena do začetka 6. stoletja, in v srednjem veku ni bila ponovno poseljena.
Zanimivo zgodovinsko dogajanje v destinaciji dokazujejo tudi odkriti zlatnik (2018) ter negovska čelada in vrsta drugih dragocenosti (2020) na Pezdirčevi njivi, v Podzemlju, izpod Kučarja. Verjetno se tukaj skriva še veliko bogastev, zato omenjena lokacija predstavlja pomembnejšo arheološko točko v Sloveniji in celotni srednji Evropi. Z raziskovanjem le-te bo podanih še več odgovorov o starejši železni dobi in prehodu v mlajšo železno dobo.